Téged is zavarnak a mitesszerek? Megkeserítik mindennapjaidat?

Mitesszerek

Nos ha szeretnél többet megtudni arról, hogyan alakulnak ki és mit tehetsz ellenük, akkor érdemes az alábbi írásomat elolvasnod.

Hogy pontosan mik is a mitesszerek?

A komedók, más néven mitesszerek sokak életét keserítik meg, hiszen rendkívül zavaróak, rontják a bőrképet, ezzel sokak számára önbizalomhiányt okozva. Gyakori hiba, hogy alapozókkal próbálják elkendőzni a problémát, ami csupán elfedi, de nem nyújt megoldást. Sőt, sok esetben kifejezetten ártalmas és még több mitesszer kialakulásához vezet.

A komedók rendkívül makacsak, folyamatos odafigyeléssel, megfelelő rendszeres bőrápolással, faggyúmirigy szabályzó hatóanyagokkal, arctisztító kezelésekkel érhetjük el, nehogy visszatérjenek megint, és rontsák a bőrképet.

Hol és miért jelenik meg a bőrön?

A mitesszerek leggyakrabban az orron, orrtőben, állon, homlokon (T-vonalban), esetleg még az orca részen jelennek meg.

Ennek több oka is van;

Legfőbb oka leginkább a faggyúmirigyek fokozott működése. De természetesen érdemes kideríteni, hogy mi is okozza ezt a fokozott faggyútermelést.

  • lehet genetikai oka, öröklött tényezők,
  • hormonális változások is előidézhetik,
  • fokozott szénhidrát bevitel, vagy zsíros, olajos ételek túlzott fogyasztása,
  • de tartós irritáció következtében is kialakulhat,
  • vagy ha az elhalt hámsejtek leválása nem megfelelő, a túl sok faggyú az elhalt hámsejtekkel összekeveredik, áramlása lelassul, megreked a bőr felszínén és nem tud normális úton, a pórusokon keresztül távozni. Úgynevezett faggyúdugasz alakul ki (komedó) és megül a pórusokban.
  • A túl sok faggyú és az elhalt hámsejtek együttese levegő és fény hatására oxidálódni kezd, és fekete színűvé válik. Ezt látod Te is a tükörben.

Mit NE tegyél, ha szeretnél megszabadulni tőlük?

Bár a mitesszerek nagyon makacsak, azért mégis van egy remek hírem. Ha betartod a tanácsaimat, látványosan lehet csökkenteni őket. Azért irreális elvárásaid ne legyenek, teljesen nem tüntethetők el, de szemmel látható, igen nagy javulás elérhető. Ehhez persze elengedhetetlen egy jó következetes bőrápolási rutin.
És érdemes megfogadnod az alábbi tanácsaimat is.

NE nyomkodd a mitesszereket, ahogy ezt már előző blogbejegyzésemben is leírtam.

Egyrészt könnyen felsértheted a bőrödet, ami hegesedéshez, pigmentfoltokhoz vezethet, másrészt pedig a kezedről olyan baktériumokat vihetsz át az arcodra, amik aztán gyulladást okozhatnak, elfertőződhetnek a mitesszerek.

Ne használj olyan kozmetikumokat, melyek kőolajszármazékokat, szilikon olajat vagy komedogén összetevőket tartalmaznak.

Sajnos sok kozmetikum tartalmaz olyan összetevőket, melyek bár úgy érezheted, hogy mikor bekened az arcod vele, jó érzés a bőrödnek, de hosszútávon sajnos fokozzák a faggyútermelést, mitesszer képzőek, így csak rontanak a helyzeten. Egy kis segítség, hogy milyen néven találod ezeket az INCI (összetevő) listában:

Kőolajszármazékok: Petrolatum (Vaseline), Paraffinum-Liquidium, Cera Microcristallina, Ozokerit (Petrol Wax), Ceresin (Petrol Wax)

Szilikon olaj: Cyclohexasiloxane, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, illetve összetevők, melyekben a …siloxane, …methicone szavak megtalálhatóak.

A káros összetevőkre egy másik blogbejegyzésemben majd részletesebben kitérek. 😉

Hidd el, a mitesszer eltávolító tapasszal nem tudod eltávolítani a mitesszereket.

Ha ez ilyen egyszerű lenne, senkinek nem lennének mitesszerei és a kozmetikai arctisztító kezelésekre sem lenne szükség. Az ilyen tapaszokkal maximum a faggyúdugasz legkülső, fekete rétegét tudod eltávolítani, de a pórusok mélyéből nem fogja kihúzni a mitesszereket. Ráadásul ezekkel a tapaszokkal megsértheted bőröd hámrétegét vagy akár hajszálér tágulatokat is okozhatsz magadnak. Ugye nem szeretnéd?

NEM, a bőrradírral nem lehet leradírozni a mitesszereket, ugyanis a probléma nem a bőr felszínén van, hanem a pórusok belsejében.

A bőrradír (peeling) feladata, hogy a bőrrfelszínről eltávolítsa az elhalt szarusejtek, nem jut be a pórusokba. Ráadásul a túlzott radírozással csak irritálod a bőrt, mellyel fokozod a szaruképzést, ennek következtében pedig a faggyútermelést is.

Épp ezért a közhiedelemmel ellentétben a mikrodermabrázió sem fogja eltüntetni a mitesszereket, vagyis az eredmény, melyet a kezelést követően tapasztalsz, csak átmeneti.

Mik nyújtanak hosszútávon megoldást?

Nem győzöm hangoztatni, hogy fordulj szakemberhez!

Hidd el, mindennek az alapja az alapos bőrdiagnosztika. A kozmetikus ezt követően tud neked javaslatot tenni arra, milyen időközönként érdemes arctisztító kezelésre járnod, és hogy milyen kozmetikumokat használj a mindennapokban. Ne feledd minden bőr más és más, így ami a barátnődnek bevált, nem biztos, hogy neked is jó.

Szerezz be kozmetikusod által javasolt sminklemosót, arctisztítót (hab, gél, tej), peelinget (bőrradír), tonikot, szérumot és hidratáló krémet, illetve egyéb általa javasolt professzionális terméket az adott bőrproblémára.
Ezekre mindenképp szükséged lesz a megfelelő arcápolási rutin kialakításához.
Ne feledd, a professzionális kozmetikumok lényegesen magasabb hatóanyag tartalommal bírnak, mint bármely drogériában elérhető termék, így valóban megoldást nyújtanak a bőrproblémákra. 

Hidratáld a bőröd!

Gyakran találkozom azzal a hibával, hogy ha túl sok faggyút termel a bőröd, valamiért nem hidratálsz, sőt szárítani akarod, mert akkor megoldódik a probléma. Nos, ez nagyon nem így van!

Bőrünk működése rendkívül bonyolult és összetett. Akkor tud jól működni, például megfelelő mennyiségű faggyút termelni, ha egyensúlyban van, ehhez pedig a megfelelő hidratáltság elengedhetetlen. Saját tapasztalatból mondhatom, hogy a célzott, mitesszerek elleni termékeket, ha könnyed állagú hidratálóval kombináljuk, akkor sokkal szebb eredményeket érhetünk el, hiszen támogatjuk a bőr természetes, megfelelő működését.

Használj bőrradírt!

Természetesen ebben is kérd kozmetikus tanácsát, hiszen a hagyományos szemcsés bőrradír (peeling) nem minden bőrre ajánlott. Gondolj csak bele, egy érzékeny, pirosodásra hajlamos, hajszálértágulatos bőr esetében a szemcsés bőrradírral való dörzsöléssel csak árthatunk. Egy ilyen bőr esetében mindenképp valamilyen gyengédebb hámlasztás javasolt.
A lényeg, hogy miután beszerezted a számodra megfelelő peelinget, hetente egy alkalommal érdemes

Használj ásványi sminket!

A nem megfelelő smink termékek, alapozók sajnos inkább fokozzák a faggyútermelést, így csupán elfedni tudjuk velük a problémát. Ez pedig nem megoldás! Érdemes természetes, ásványi alapozókat, sminkeket használni, ezek ugyanis nem tömítik el a pórusokat, ezáltal nem károsítják a bőrt. Teljesen olajmentesek, nem szárítják a bőrt és kizárólag természetes pigmenteket tartalmaznak. A Belico Mineral Make Up termékei például épp ilyenek és gyönyörűen fednek is.