Kitágult pórusok? Tehetsz ellene!

A tág pórusok nagyon bosszantóak tudnak lenni, sokaknak jelentenek gondot. Elsősorban kombinált és zsíros bőrtípusnál fordulnak elő, de vannak más tényezők is, ami miatt kialakulhatnak és nem szüntethető meg teljesen. De ne aggódj, megfelelő hatóanyagokat tartalmazó kozmetikumokkal, jól összeállított napi rutinnal és rendszeres arctisztító kezelésekkel a legtöbb esetben jelentősen csökkenthető a tág pórusok láthatósága.

Ahhoz, hogy javulhasson a bőrproblémád, mindenképp meg kell értened néhány fontos dolgot.

Mik is a pórusok? Mi az oka, hogy tág pórusúvá válik a bőr? Kiket érint? Mit ne tegyél? Mit tehetsz ellene?

Ezeket szeretném most Neked megválaszolni.

Mik is a pórusok? Mi okozza a tág pórusokat?

Pórusaink velünk születettek, így mindenkinek vannak, ne akard őket végleg megszüntetni. Ráadásul a bőr természetes szerkezetének a részei és fontos szerepet játszanak bőrünk egészséges működésében. Ne feledd, bőrünk védekező szerv, mely védi szervezetünket a környezet károsító hatásaival szemben!
Hasonló szerepet töltenek be, mint egy nyílás, ezen keresztül szabadon távozik bőrünk felszínére a mélyebb rétegekben található faggyúmirigyeinkből a faggyú, a felszínen védőréteget képez és táplálja a bőrt.

Fontos tudni, hogy a pórusok fala rugalmas. Ha az arc hosszú időn keresztül van kitéve védelem nélkül a káros UV-sugaraknak, akkor felgyorsul a bőröregedés, csökken a kollagén- és elasztin termelés, ezáltal pedig a pórusok is veszítenek feszességükből, és könnyen kitágulnak. Emellett a pattanások és a mitesszerek helytelen (gondolok itt az otthoni tükör előtti nyomkodásra) kinyomása során is károsodhat a szerkezetük, mely azt eredményezi, hogy kitágulnak, nem lesznek képesek megfelelő módon összehúzódni.
Tág pórusokat eredményez az is, ha az elhalt hámsejtek és a felesleges faggyú eltömíti a pórusokat. A bennük lévő faggyúdugasz, ha túl sokáig marad ott, folyamatosan tágítja azt és egy idő után már a pórusok falai nem tudják visszanyerni korábbi feszességüket.
Mivel pórusaink rugalmasak, nagyon érzékenyek lehetnek a hormonális változásokra is, így például az ovuláció során jobban láthatóvá válhatnak, de egyéb hormonproblémák, betegségek is hozzájárulhatnak a pórusok kitágulásához.

A leggyakoribb ok inkább fiatalabb korban jellemző, mikor a faggyúmirigyek valamiért több olajat termelnek, mint normál esetben (ez általában a serdülőkori hormonális változások miatt van így). Ilyenkor a pórusok mérete alkalmazkodik, hogy a fokozott faggyúáramlásnak utat engedjen.

Fokozott faggyútermelést, ennek következtében a pórusok korai kitágulását a túlzott szénhidrát és zsír fogyasztása is okozhatja, tehát érdemes egészségesen táplálkozni, mert ezzel is sokat tehetünk bőrünk egészségéért.

Természetesen minimálisan genetikánk is befolyásolja pórusaink méretét, de nem ez az elsődleges oka a pórusok kitágulásának. Azonban a genetikusan tágabb pórusok ellen, rossz hír, de otthoni bőrápolókkal nem igen tudunk mit tenni. Ha viszont szeretnéd megelőzni, hogy esetlegesen nagyobbak és láthatóbbak legyenek, vagy tudni szeretnéd, hogyan kendőzd el őket, olvass tovább! 🙂

Mit tehetsz ellene?

A legfontosabb, hogy kérd szakember segítségét! Egy alapos bőrdiagnosztika mindennek az alapja. Hidd el, ha 5 ember azt állítja, tág pórusú, zsíros a bőre, egész biztos, hogy nem egyformán zsíros, és nem ugyanazon oknál fogva, így a kezelésük is eltérő. Ami a barátnődnek jó, az nem biztos, hogy Neked is.

Nagyon fontos, hogy ne használj sűrű, zsíros, pórusokat eltömítő, komedogén (mitesszerképző) krémeket, és kerüld az irritáló, erőteljesen szárító, alkoholtartalmú termékeket is, ezek ugyanis még fokozottabb faggyútermelésre ösztönzik a bőrt. 

Érdemes hetente (bőrproblémától függően) 1-2 alkalommal enyhe hámlasztókat alkalmaznod, melyek eltávolítják az elhalt hámsejteket, és kitisztítják, összehúzzák a pórusokat. Téli időszakban az AHA-BHA savakat tartalmazó készítmények kúraszerű használata is hatékony megoldást kínál. A könnyed faggyútermelést szabályzó szérumok, a vízalapú, gélállagú letisztítók és hidratálók, illetve a kollagéntermelést serkentő krémek szintén hatékonyak lehetnek. De rendkívül hatékonyak a tisztító-pórusösszehúzó maszkok, pakolások is. És fontos az is, hogy ne feledkezz meg a napi kétszeri arctisztításról, illetve a megfelelő fényvédelemről még télen sem.

Ne feledd, örömmel segítek a bőrtípusodnak megfelelő bőrbarát kozmetikumok kiválasztásában és a napi bőrápolási rutin kialakításában!

Mi segíthet még?

A kozmetikai kezelések közül a dermaroller, a savas mélyhámlasztás, vagy a Fotorejuvenáció lesz a leghatékonyabb, de ezeket kizárólag késő őszi-téli időszakban alkalmazhatjuk. Ha azonban a pórusaid tágabbak a szokásosnál, és nem akarnak visszahúzódni, érdemes felkeresned egy bőrgyógyászt, endokrinológust is, aki kiderítheti a háttérben rejlő okokat, hormonproblémákat.

Végül, de nem utolsó sorban a rendszeres arctisztító kezelések is elengedhetetlenek, ha látványos eredményre vágysz.

Ha pedig szeretnéd elkendőzni a problémát, légy abban is tudatos, válassz mindenképp könnyed, ásványi alapozókat, melyek nem tömítik el pórusaidat, és nem zsírosítanak.
Ha vaskos alapozót választasz, csak súlyosbítod a problémát, semmiképp sem oldod meg.
Mindig ügyelj arra is, hogy a sminkedet alaposan mosd le, távolítsd el, sose feküdj le sminkben.